Yakadan Başlamalı Bebek Kazak Yapımı

01.04.2021
1.366
Yakadan Başlamalı Bebek Kazak Yapımı

Yakadan Başlamalı Bebek Kazak Yapımı
Tığ işi örgü bebek giysi işlemelerinden, yakadan başlamalı, basit bebek kazak yapımı yazılacaktır. Videolu olarak basit ve süratli şekilde örgü yapımı kazak modelidir. İsteğe göre aynı modelin hırkasıda işlenir. Tığ işi bebek kazak ve hırka grup olarak hazırlanır. Ajur örgü yöntemi ile işlenir. Yakadan başlamalı örgü bebek kazağın roba alanından sonra ajur örgüsü yapılır.
Ajur örgü bebek kazak bitmiş ölçüleri; yakadan roba bitimi 8 cm, kazağın bitmiş uzunluğu 18 cm, kazak koltuk altı genişlik 17 cm, kol uzunluğu 15 cm dir. Kullanılan teknikler; trabzan ve ajurdur. 4 numaralı tığ kanca ile işlenir. 2 renkli yün ipliklerle örülür. 100 gr pembe, 50 gr beyaz yün iplik gereklidir.
Yakadan Başlamalı Örgü Bebek Kazak Yapımı, Videolu 1
Yakadan başlamalı tığ işi örgü bebek kazak yapımı amacıyla 50 adet zincir çekilir. İkinci satırdan itibaren üçlü trabzan yöntemi örülür. Tığ kancaya ip dolanır, iki defada işlenir. Üçüncü sırada yaka köşe kısımları amacıyla aynı zincire bat – çık yapılarak bir zincire 2 adet trabzan örülür. Bu şekilde bebek kazağın yaka köşeleri hazırlanır. Her satırda roba alanı bitirilene kadar köşelerde aynı şekilde işlenir. 2 sıra pembe, 1 sıra beyaz renk iplikle roba yapılır. Trabzanlar bir satır üçlü, bir satır çift trabzan olarak aynı renkte örülür. Roba bitiminde ajur alanına başlarken kol evi oyukları amacıyla zincirler birleştirilir.
Tığ işi ajur desenine başlanır. 3 zincir çekilir, zincire bat çık yapılarak 3 defa aynı zincire kroşe (üçlü trabzan ) işlenir. 2 adet zincir çekilir, yine üçerli iki adet ajur desen örülür. Sonuç olarak kazak ajur örgü yöntemi ile tamamlanır. Kollar amacıyla omuz alanından zincirler tığ kancaya takılır, ajur model işlenir. On beş cm uzunlukta kollar işlenir. Zincirler kesilir, örgü bebek kazak tamamlanır. Tığ işi yakadan başlamalı bebek kazağın yapım aşamaları videoda detaylı şekilde gösterilmiştir. Bebek kazağın renkleri pembe – beyaz iplikler ile işlenmiştir. Kız bebekler amacıyla örülen kazaktır. Erkek bebek amacıyla mavi – beyaz renklerde iplik kullanılır. İsteğe göre ajur desenden diğer desenlerle de kazak işlenir. Mesela tomurcuk, lale, fıstık, başak desenlerde örülür.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.