Tığ İşi Mantar Yelek ve Şal Modeli

10.02.2019
1.157
Tığ İşi Mantar Yelek ve Şal Modeli

Tığ İşi Mantar Yelek ve Şal Modeli
Severek yaptığım ve sizlerinde beğeneceğinizi düşündüğüm tığ işi mantar örgü modelini yelek olarak hazırladım. Yelek olarak nasıl durduğunu görmeniz amacıyla bu şekilde hazırladım ama bu model ile etol şal da yapabilirsiniz. Angora iple ördüğüm yelek modeli 38 gövde amacıyla olabilir.
Önce lastik yerine 10 adet üçlü tırabzan ile kemer şeklinde parça hazırladım. Yan ördüğüm bu lastiği yan çevirip üstüne modeli kurdum. Her model amacıyla 4 sura tırabzana gereksinimiz var.
Ön parça amacıyla 10 adet üçlü tırabzan ve 5 adet model yeterli olacaktır. Ön lastiği ile beraber 5 model 22 santim gelmektedir. Bu ölçüler 38 gövde amacıyla ideal olacaktır. Biraz daha büyük olmasını dilerseniz 4 sıra tırabzanı çok yaparak lastiği artırın. Böylece 5 yerine 6 model olacaktır.
Beden ayarlamak amacıyla kullandığınız bir kıyafeti ölçü olarak kullanıp aynı genişlikte zincir çekip başlayabilirsiniz. Sonra lastiği yan çevirip ön lastik amacıyla tırabzan yapın. 2 tırabzan atlayıp üçüncü tırabzana batıp bir ilmek çıkartın.
Çıkarttığınız bu ilmeği biraz uzun tutup üçlü tırabzan olarak örün. Aynı yere batarak 10 adet üçlü tırabzan yapın. Hiç ara vermeden dördüncü tırabzana batıp aynı şekilde 10 adet üçlü tırabzan yapın.
İlk sırayı bu şekilde tamamlayıp ikinci sıraya geçerken iki zincir çekip her tırabzanın tepesine değil arasına girerek çift tırabzan yapın.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.