Tığ İle Robadan Bebek Kazağı Yapılışı

10.10.2019
540
Tığ İle Robadan Bebek Kazağı Yapılışı

Tığ İle Robadan Bebek Kazağı Yapılışı
Tığla Roba dan Örülen Bebek Kazak Modeli Yapılışı. Robadan başlanacak ve dikişsiz bir şekilde örülecek.
Robadan başlarken Çekeceğimiz zincir miktarını yapacağımız trabzanlar kadar yapacağız.
Alize Şekerim Mini Colors El Örgü İpi. 100 gram ağırlığında, 320 metre uzunluğundadır. Tığ olarak ta 3,5 no tığ.
Çünkü yuvarlak halka şeklinde devam edileceği amacıyla zincir artmaması amacıyla. Arka ortadan başlayacak 18 ense seksiyonü 15 zincir kol amacıyla. Ön amacıyla 20 zincir.
Robaya konulacak trabzan adedina eşit zincir çekimi Sıralama şöyle. 18-15-20-15 çekin zincirin düz yüzünü bularak iki ucunu birleştirin.
Sık iğne ile ilk zincirde kapatın. Tam arka ortasından başlamış olunacak. 3 zincir çekin her zincir üzerine 1 adet 3 çekmeli trabzan yapın.
Baştaki 3 zinciri de trabzandan sayarak 9 trabzan yapın. Arkanın yarısı oluşturuldu. 2 zincir çekin sıradaki zincirden trabzana devam edin.
15 trabzan da kol amacıyla yapın ve tekrar 2 zincirle sıradaki zincire batarak ön seksiyon amacıyla 20 trabzan yapın 2 zincir çekin.
Kol amacıyla 15 adet 3 lü trabzan ardından 2 zincirle sıradaki zincire batın. Kalan 9 trabzan da arkanın başka yarısı tamamlanır. Bebek Kazar Roba artırmasına başlanmış olur.
tigla-yapilan-bebek-kazak-kol-kapatmasi
tigla-yapilan-bebek-kazak-kol-kapatmasi
Robanın ilk sıra trabzanları 4 noktadan artırma ile yapılmış oldu. Santim olarak ölçtüğünüz de 19 cm denk gelecek.
Roba amacıyla toplamda 68 zincir çekmiş olduk. Roba da 8 defa artırma yapılacak.Artırma bitirildiğinde Ön trabzanlar 20 adetden 36 adetye çıkacak.
Arka 1 trabzan adedi 34 trabzana çıkarken 15 ilmek olan kollar da 31 ilmek imkan kadar örülür. Her birine 16 ilmek oluşmuş olur.
8 kez artırma sırası bittiğinde çift olarak artırma yapılmaya başlanacak. Son 2 sıra 2 artırma yapılacak kol ayrımı ile vücuda devam edilecek.
Örnek kurulumunda trabzanın 1 tepesine 1 alttan dimkanrak trabzanlar yapılır.Tek kol yapımında 15 cm trabzan yapılır kol manşetine gelinir.
Kol manşetini 5 cm sık iğne ucuna da ters sık iğne yapılır. Kol boyu 15 cm uzunlukta olur. Toplam 13-14 sıra kadar örülmüş manşete gelinmiş olur.
Bedenin uzunluğunu örülen bebek ya da çocuğun vücuduna ideal örmeniz gerekiyor. Yaka kenarını tığ battı yapar iken çocuğunuzun başının rahat geçmesi gerekir. Kenar oyasını çok sıkı örmeyin.
Kol ve yakaya oluşturulan Tığ battı üzerine 1 sıra Ters sık iğne kapatma yapılır. Beden yapımı bitip etek ucuna gelince 1 sıra Tığ battı ve üzerine ters sık iğne yapılır bitirilir.
Kazak omuzdan etek ucuna 34 cm. Yakadan kol ucuna 32 cm. Genişlik 26 cm olur. Toplam 1,5 yumak ip giden bu Bebek Kazak 1- 1,5 yaşlara ideal.
Kol altından çift artırma ve Robadan tek artırma sıralarını daha fazla,Kol ve gövde boyu daha uzun yapılırsa 2-3 yaşa kadar yapabilirsiniz.
4-5 yaşa Tığ işi Kazak amacıyla de Arka 23 zincir kol 20 zincir on 25 olarak yapın. Çocuğunuzun boynuna ölçün tamamsa deva edin.
Işı hanım kalan Yarım yumak iple 71 zincirden başlayarak bir Bere yapmış. Sizde Bere,Battaniye,Hırka ve Patik ile Takı Örgü hazırlayabilirsiniz,

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.