Şeritli Fiyonk Süslemeli Bebek Hırka Yapımı

03.06.2020
3.166
Şeritli Fiyonk Süslemeli Bebek Hırka Yapımı

Şeritli Fiyonk Süslemeli Bebek Hırka Yapımı

kurdeleli hoş bir kız çocuk hırkasıyla beraberiz. Kurdelelerle süslenmiş beyaz renkli bu güzel hırka modelini eminim sizde beğenmişsinizdir. İki – üç yaş arası kız çocukları amacıyla ideal olan modelin yapılışını, örmek isteyenler amacıyla anlatımlı olarak paylaşıyorum.
Gerekli malzemeler: Hırkanın yapımı amacıyla iki yumak bebe yünü, 3.5 numara örgü şişi , 4 metre uzunluğunda, bir santim eninde kurdele ve üç adet de düğme gerekiyor.
Kurdeleli çok şık çocuk hırkanın yapılışı : Hırkaya 110 ilmekle yakadan başlanıyor ve 2 cm iki ilmek düz iki ilmek ters olarak çift lastik örülüyor. Sonra bir sıra süresince düz ilmekler düz olarak örülüyor, ters ilmeklerde ip sağ şişe dimkanrak, (artırma prosedürü yapılarak) iki ters ilmek beraber alınarak eksiltiliyor. Arka yüzde ilmekler geldiği gibi düzler düz, tersler ters olarak örülür,
Sonraki sırada ön, arka ve kol ayrımlarlına geçilir. Sıra başından 24 ilmek iki düz iki ters örülür. İp şişe dolanır 2 düz örülür, tekrar şişe dimkanrak artış yapılır. Kol amacıyla 14 ilmek örülür, ip şişin üzerinden atılara artırılır, iki ilmek düz örülür, tekrar bir kez dimkanrak artırma yapılır ve arka gövde amacıyla 26 ilmek örülür. Bir şişe dolama, 2 ilmek düz örgü, tekrar şişe bir dolama yapılır. Diğer kol amacıyla gene 14 ilmek lastik örülür, bir dolanır iki ilmek düz örülür, tekrar bir ilmek dolanır ve öbür ön amacıyla 24 ilmek örülerek bu sıra sonuçlanmış olur. Arka sıralar geldiği gibi örülür. Örgünün ön yüzünde iki düz iki ters örmeye davam eder iken , artırma oluşturulan düz ilmeklerin her iki doğrultusunda ip şişe bir kez dimkanrak artırmalara devam edilir.
Yaka kenarından 6 santim sonra sıranın bitmesine 6 ilmek kalınca ilk iliği açmak üzere iki ilmek beraber örülür ve bir ilmek dimkanrak kesilenin yerine artış yapılır. Bundan ileri ilmekler 5 santim ara ile 3 defa açılır.
Kol ayrımındaki artışlar (ajurlar)22 adet olunca , engel olur ve arka bekletilerek yalnızca kollar örülmeye devam edilir. Kol ayrımındaki iki düz ilmeğin biri kola biri vücuda eklenir. Yine iki düz iki ters olmak üzere 17 santim imkan kadar kollar örülür. Ön yüzde 29 ilmek örülür, bir dolanır, iki ilmek düz örülür, tekrar bir dolayarak artış yapılır ve tekrar 29 ilmek örülür.Bu şekilde 2 düz örülen ilmeğin iki yanısıra her düz sıralarda dolama yapılarak artırmaya devam edilir. 10 adet ajur olunca bir sıra düz örgü örülür, arkadan gelir iken ters örülür ön yüzden kesilerek bitirilir. Diğer kol da aynı şekilde örülür.
Beden ilmekleri birleştirilir ve 6 sıra örülür. Öndeki ajurlar amacıyla kenardan 24 ilmek örülür, 1 dola, 2 düz, 1 dola 56 ilmek örülür. 1 dola, 2 düz, 1 dola ve 24 ilmek örülerek sıra tamamlanır. Bu şekilde düz ilmeklerin iki yanısıran 30 adet ajur (Artış) yapılır. 6 sıra bir prosedür yapmadan 2 düz, 2 ters örülür. Önden bir sıra düz örülür, arkadan bir sıra ters örülür ve ön yüzden ilmekler kapatılarak bitirilir. Kolları dikilir, ajurların amacıyladen kurdele geçirilerek fiyonk yapılır. Düğmeler de dikildikten sonra hırkamız bitmiştir,

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.