Selanik Örgü Bebek Hırkası Yapımı

08.07.2017
2.450
Selanik Örgü Bebek Hırkası Yapımı

Selanik Örgü Bebek Hırkası Yapımı
Soğuk kış günlerinin vazgeçilmez parçalarından birisi bebek hırkaları ile bebeklerinizi hem soğuktan koruyabilir hemde çok şık bir model ile herkesi hayran bırakabilirsiniz. Yapımı çokta kolay olmayan selanik bebek hırka örgüsünü sizlerde biraz uğraşarak yapabilirsiniz. Selanik örgü modelini birkaç kere yaptığınızda bundan sonra daha kolay bir şekilde bebek hırkalarında uygulayabileceksiniz. Sonbahar ve ilkbahar da kolaylıkla giydirebileceğiniz selanik bebek hırkası mevsimlik hırkadır. Selanik örgü modelinin en çok tercih edilen yeri olarak ise atkı alanıdır.
Bebek örgülerinde en çok tercih edilen kısım örgü hırkanın pufuduk ve yumUşak olmasıdır. Selanik örgü modelleri çok süratli bir şekilde devam etmez bu sebeple de selanik modeline benzeyen yalancı selanik modeli daha çok tercih edilmektedir. Çok süratli ürememesine rağmen sıkı bir manzara alır ve kolay kolay gevşemez. Yıkama ardından ise bolluklar oluşmaz.
Selanik örgü bebek hırkası nasıl yapılır
selanik bebek hırkası yapımı
Yapacağınız selanik modeline sahip hırkanızı bir bir buçuk yaşındaki bebeğinize kolaylıkla giydirebilirsiniz. Hırkanızı 10’ar ilmek çoğaltarak bebek hırkanızı genişletebilir ya da daha küçültebilirsiniz. Hırkaya bebeğinizin vücut ölçüsüne göre aşağı yukarı olarak 72 ilmekle başlayabilirsiniz. Gövde bölümünü tek bir parçadan oluşturacaksınız. Selanik örgü modelinizin ilk sırasını bir ters bir düz olarak yapmaya başlayın. Toplamda 22 sıra öreceksiniz, selanik örgü modelinde tersleri ters örgü yaptığınızdan ötürü düz sıraları alttan almalısınız.
Örgünün kol kısımlarını ayırabilmek amacıyla 72 ilmeklik ilk parçayı üç parçaya ayırıyoruz. Bu parçalar 18, 36 ve tekrar 18 ilmekten oluşmalıdır. Bu parçalara 22 sıra lastik örüyoruz. Lastiği örerken her 10 sırada bir 3 ilmek kesmeyi unutmayın. Sonuç olarak kol kesme bölümünü bitiriyoruz. Yaka alanı amacıyla ise 3 sıra sıkı bir şekilde bir ters bir düz örün. Selanik bebek hırkasının alt bölümünü örmek amacıyla 3.5 numaralı şişleri tercih edebilirsiniz. Daha sıkı bir manzara elde edeceksiniz. Üst alanı amacıyla değişik bir şiş numarası tercih ediniz yani 6 numaralı şişi kullanınız. Kol kısımları amacıyla ise tekrar vücut alanında bulunduğu gibi selanik uyguluyoruz ve son olarak vücut alanına ekleyerek bitiriyoruz,

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.