Pembe Bebek Yeleği Yapılışı

15.01.2018
2.301
Pembe Bebek Yeleği Yapılışı

Pembe Bebek Yeleği Yapılışı
Bebe ipi ve 3.5 /4 nolu şiş kullanıyoruz. 62 ilmekle yeleğe başlıyoruz. 4 diş haroşa örüyoruz. 2 kenarda 7’şer ilmek haroşa ve aralar düz olarak 21 diş daha haroşa örüyoruz. Yani 7 ilmek haroşa, 48 ilmek düz örgü ve tekrar 7 ilmek haroşa örmüş oluyoruz.
25 diş haroşamız tamamlanıyor. Sıra saç örgülerini örmeye geldi. 7 haroşa kenarlar, aralar 6 ilmek düz, 1 ilmek ters olarak bir sıra örüp geri dönüyoruz. Yani 7 haroşa, 6 düz 1 ters, 6 düz 1 ters, 6 düz 1 ters, 6 düz 1 ters, 6 düz 1 ters, 6 düz 1 ters, 6 düz 7 haroşa oluyor. Geri dönerken haroşalar tekrar haroşa düzler ters tersler düz olarak örüyoruz. Ve saç örgümüze başlıyoruz.
Saç örgüsü nasıl yapılır, onu da bir video ile öğreniyoruz ve 4 diş haroşa arayla 5 kez saç örgüsü modelini örüyoruz, yani 4 diş haroşa sırası örüp tekrar saç örgüsü yapıyoruz:
Şimdi yeleğimizin arka tarafını bitiriyoruz. Saç örgülerimiz bitti. Aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi kenarlar haroşa, aralar düz olacak şekilde örüyoruz. 4 diş haroşa uzunluğunda örüyoruz. Sonra 7 ilmek haroşa, 6 ilmek düz, 36 ilmek haroşa, 6 ilmek düz, 7 ilmek haroşa örüyoruz. 4 diş haroşa boyunda bu şekilde örerek yakayı kesiyoruz.
7 ilmek haroşa, 6 ilmek düz ve tekrar 7 ilmek haroşa daha örüp ense bölümünü kesmeye başlıyoruz. 22 ilmek kesim yapıyoruz. Yani iki kenarda 7 haroşa, 6 düz, 7 haroşa ilmeğimiz kalıyor. Kesim nasıl yapılır, alttaki videoda görüyoruz. Kesimden sonra evvelce sol ön kısımı örmeye başlıyoruz. 11 diş haroşa sırası süresince 7 haroşa, 6 düz, 7 haroşa şeklinde örmeye devam ediyoruz.
Devam edelim: Yeleğimizin sol tarafındayız. 11 diş haroşa ördükten sonra 14 ilmek artırma yapıyoruz. 7 ilmek haroşa, 6 düz 1 ters, 6 düz 1 ters, 6 düz ve 7 haroşa olarak örmeye devam ediyoruz. 3 diş haroşa uzunluğu olduğunda tekrar saç örgüsü mrneğini örüyoruz. Yani yeleğimizin gerisinde 7 saç örgü vardı, şimdi 3 saç örgüsüyle aynı prosedürü yapıyoruz, tekrar 4 diş haroşa arayla 5 sıra saç örgüsü örüyoruz. Resmi alçakta artırma nasıl yapılır, bir yöntemini görüyorsunuz:
Devam edelim yeleğimize: 5 sıra saç örgüsü ördükten sonra 8 diş haroşa uzunluğunda kenarlar 7 ilmek haroşa, araları düz örüyoruz. Aşağıdaki resimdeki gibi cep bölümünü örüyoruz.
Yeleğin sağ bölümünü da aynı şekilde örüyoruz. Tabii bu sefer ilik deliği açmamız gerekiyor. 3 adet ilik açıyoruz. İliklerin arasında 7 diş haroşa olması gerekiyor. Şu anda alttaki resimde görüldüğü noktaya ulaştık.
pembe-orgu-bebek-yelegi-yapilisi-videolu
İlikleri, 4 ilmek haroşa ördükten sonra açıyoruz. Yeleğimizde 7 diş haroşa ara ile 3 ilmek olacak. İlik nasıl açılır, onu da video ile görelim:
Örgü bebek yeleğimizin bitimine yaklaştık. Fıstık örneği ile yeleğin kenarlarını dönüyoruz. 2/2.5 numara tığ tercih edebilirsiniz. Fıstık nasıl yapılır, onu da video ile görelim:
Yeleğimizi bitirirken, yelek nasıl birleştirilir onu da video ile görüyorsunuz:
Son olarak da tığ işi çiçek yapımını görüyorsunuz. Bununla da yeleğimizin ceplerini süslüyoruz:
İşte bu harika örgü bebek yeleğinin sahibi olan marifetli arkadaşımız bebegim_orgulerim’in Instagram hesabını, metnin en başında sunduğumuz linkten bulabilirsiniz. Bu yelek gibi güzel çoğu örgü modeli amacıyla bu hesabı takip etmenizde yarar var basit gelsin,

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.