Kolay İğne Oyası Modeli Yapılışı

03.09.2019
2.957
Kolay İğne Oyası Modeli Yapılışı

Kolay İğne Oyası Modeli Yapılışı
İğne oyası yapan kadınlar için çok hoş bir tasarım. Kırmızı pırpırlarla yapılan çiçek oyasını seveceğinize eminiz.
İğne oyası iğne kullanılarak büyük bir özenle ipin iğne ile çekilmesiyle meydana gelen el işidir. İğnenin çekilmesi ile meydana gelen ilmek ya da düğümler üst üste tutturularak çoğu hoş ve özenli model elde edilebilir. İğne oyasında doğadan çoğu çiçek, yaprak, dal iğne ve ipin el işçiliği ile buluşması ile kusursuz modeller üretiliyor. İğne oyası gerçekten bir el sanatı göz nurudur.
İğne oyası ile yapılan desenler, modeller, yazma kenarları, havlu kenarları, çarşaf takımı kenarları, ev dekorasyonu süslemeleri gibi çoğu alanda kullanılmaktadır. 18. Yüzyıldan beri kullanılan iğne oyası yöntemi yalnızca yurdumuzun topraklarına ait şaşırtıcı bir el sanatıdır. Eskiden günümüze kadar çoğu insan derdini, mutluluğunu anlatmak için bu el sanatını kullanmaktadır. Evlenecek olan genç kızların çeyizlerinin de olmazsa olmazı iğne oyasıdır.
Öncelikli olarak iğne oyası modelleri yapacak olanların bu prosedür için İdeal iğne ve ip gibi malzemeleri temin etmeleri gerekmektedir. İğne oyası yapılışları için İdeal ip polyester havlu kenarı ipidir. İğne olarak tercihiniz ise bu oya işi için geliştirilmiş bir iğne olmalı. İşleme yapacağınız kumaş ise esnemeyen bir kumaş olmalı. Başlangıç olarak iğne ipe geçirilir, bu aşamada önemli olan ipin uzun tutulmamasıdır. Bu aşamadan sonra ipin ucu kumaşa konur ve bir el ile ip tutularak diğer el ile de iplik geçirilen iğne ile kumaş tersten işlenir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

eighteen + 12 =

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.