Burgulu Kelebekler Yelek Modeli Yapımı

13.05.2022
421
Burgulu Kelebekler Yelek Modeli Yapımı

Burgulu Kelebekler Yelek Modeli Yapımı
Sizlere değişik modeller anlatabilmek amacıyla sıksık model araştırıyorum. Bugünde Rus kanalına ait yelek modeli resmini gördüm ve resimden derhal yelek modeli çıkartıp video çektim. Bugün anlatacağım yelek modeli iri desenli bir model. Model 10 ilmekle yapılıyor. Yelek modelinin başlangıç lastiğinde bağlamalı lastik kullandım. İlk olarak örgünün ön esnasında 4 ilmek ters 1 ilmek düz 4 ilmek ters bir ilmek düz şeklinde örerek başladım.
Örgünün arka esnasında 4 ilmek düz bir ilmek ters 9 ilmek düz bir ilmek ters şeklinde sıra süresince örün. Ön sıraya geçince 8 ilmek ters örüp ileri düz ilmeğin yönünü çevirip iki ilmeği birlikte düz örün. Sonra bir ilmek artırıp 8 ilmek ters örerek devam edin. Örgünün arka esnasında ilmekleri aynen oldukları gibi örün. Önceki sırada artırılan ilmekleri arka sırada ters olarak örün.
Tekrar ön sıraya geçince 7 ilmek ters örüp ileri iki ilmeğin yönünü çevirip birlikte düz örün. Bir ilmek artırıp bir ilmek düz örün. Bu şekilde başka modeli de aynı şekilde örerek sırayı tamamlayın. Arka sırada ilmekleri aynen örün. Ön sırada 6 ilmek ters örüp ileri 2 ilmeğin yönünü çevirip birlikte düz örün. Bir ilmek artırıp 2 ilmek düz örün. Bu şekilde her defasında bir ilmek kesip bir ilmek artırarak örmeye devam edin.
Artırma sırası 5 adet olunca burgu modeli yapacağız. 6 adet olan düz ilmeklerin sondaki 3 adedini örgünün ön doğrulusunda şişin başına geçirip yer değiştirin ve bu 6 ilmeği düz olarak örün. Sonraki ön sıraya geçince 4 ilmek ters örüp 6 adet olan düz ilmeklerin 4 adedini düz örün. Sonraki 2 ilmeğin yönünü çevirip birlikte düz örün. Bir ilmek artırıp örmeye devam edin. Burada modeli kapatırken artırılan ilmekleri arka sırada düz olarak örelim.
Kesilecek ilmek tamamlanana kadar bu şekilde ilmek eksiltmeye devam edelim. Sonra örgünün ilk başlangıcında oluşturulan işlemleri tekrarlayarak örgüye devam edin. Model aynı şekilde tekrarlanıyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.