Derya Baykal Örgü Modelleri

Bağlı Kalpler Örgü Modeli Bere Yapımı

08.10.2019
Bağlı Kalpler Örgü Modeli Bere Yapımı

Bağlı Kalpler Örgü Modeli Bere Yapımı
Merhaba sevgili örgü sever arkadaşlarım!Bugün bağlı kalpler modeli ile bere öreceğiz. Şimdiden çocuğunuzun kışlık dolabını hazırlamak dilerseniz bu örgü modeli tam size göre!Hemen örmeye başlayalım!Malzemeler
Kartopu Baby Soft el örgü ipi
3.5 mm şiş
Yapılışı
Ölçüler 2-3 yaş amacıyla idealdur.

1) 98 ilmek atarak başlıyoruz.

2) 15 sıra süresince 1+1 lastik örgü örüp modele geçiyoruz.

Bağlı Kalpler Örgü Modeli
1) Sırayla “4 haroşa, 1 ters, soldan sağa 2 ilmeği bir al (sağa doğru kesim), 1 dola, 1 ilmeği boş al, 1 düz ve boş aldığımız ilmeği başkainin üzerinden atlat, 1 ters, 6 haroşa, 1 ters, soldan sağa 2 ilmeği bir al (sağa doğru kesim), 1 dola, 1 ilmeği boş al, 1 düz ve boş aldığımız ilmeği başkainin üzerinden atlat, 1 ters …” işlemlerini tekrar ediyoruz. Başta ve sonda 4 ilmeği hep haroşa örüyoruz.

2) İlmekleri geldiği gibi düzü düz, tersi ters olarak örüyoruz.

3) Sırayla “4 haroşa, 1 ters, 1 düz, 1 dola, 1 düz, 1 dola, 1 düz, 1 ters, 6 haroşa, 1 ters, 1 düz, 1 dola, 1 düz, 1 dola, 1 düz, 1 ters …” işlemlerini tekrar ediyoruz.4) İlmekleri geldiği gibi düzü düz, tersi ters olarak örüyoruz.5) Sırayla “4 haroşa, 1 ters, 2 düz, 1 ilmeği boş al, 1 düz, boş aldığını ilmeği başkainin üstünden atlat, 1 düz, 1 ters, 6 haroşa, 1 ters, 2 düz, 1 ilmeği boş al, 1 düz, boş aldığını başkainin üstünden atlat, 1 düz, 1 ters, 6 haroşa …” işlemlerini tekrar ediyoruz.6) İlmekleri geldiği gibi düzü düz, tersi ters olarak örüyoruz.Her bir kalp modeli 4 ilmekten oluşuyor. 6. sıra bittiğinde tekrar 1. sıradan devam edip modelimizi uyguluyoruz.

Kesim
8 model yapıp kesime geçiyoruz. Bu sırada kalp modelini tekrar devam ettiriyoruz.

1) Aradaki 6 haroşaların hepsinden ilk iki ve son ikisini birlikte örüyoruz.

2) İlmekleri geldiği gibi örüyoruz.

3) Bir ileri sırada bu sefer aralarda 4 ilmek haroşa kalıyor, burada da tekrar ilk iki ve son ikisini birlikte örüp kesiyoruz.

4) İlmekleri geldiği gibi örüyoruz.

5) Sonraki sırada başlangıçtaki ilk iki ilmeği ve bitişteki son iki ilmeği birlikte örüp kesiyoruz. Arada kalan tüm haroşaları 2 ilmek bir örerek kesiyoruz.

6) İlmekleri geldiği gibi örüyoruz.

7) Son kesim sıramızda ise baştaki ve sondaki 2 ilmek hariç başka tüm ilmekleri ikişer ikişer örerek kesiyoruz.

8) İpi uzun bırakıp kesiyoruz ve iğne sayesinde her bir ilmeğin amacıyladen geçiriyoruz. İpi çekip iyice sıkı olmasını sağlıyoruz ve bir iki ilmekten daha geçirip dikmeye başlıyoruz.

9) Örgünün düz yüzü bize bakacak şekilde dikiyoruz. Karşılıklı haroşa dişlerinden birer adet alarak dikiyoruz. Lastik kısmına gelince ise bereyi ters çevirip dikiyoruz.

Beremiz hazır,

Kız ve erkek amacıyla ideal bir model oldu bence. Umarım sizler de beğenmişsinizdir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.